Den Mikroregionu pod hradem Mírov

Den Mikroregionu pod hradem Mírov


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /data/web/virtuals/105813/virtual/www/wp-content/plugins/facebook-button-plugin/facebook-button-plugin.php on line 294

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /data/web/virtuals/105813/virtual/www/wp-content/plugins/facebook-button-plugin/facebook-button-plugin.php on line 297

Krásné slunné odpoledne, obyvatelé mírovského podhradí se věnují své tvrdé každodenní práci na poli, v lese, v řemeslné dílně. Hrad jako mohutná pevnost je narychlo posilován a opevňován. Od západu se blíží švédská vojska vedená generálem Torstensonem. V roce 1642 byl Mírov dobyt.
O tom, že doba třicetileté války nebyla žádný med, jste se mohli přesvědčit během hodinové rekonstrukce bitvy, úžasné podívané, při které tuhla krev v žilách a zaléhaly ušní bubínky. Na Mírově se na konci května konal letošní 15. ročník akce Den Mikroregionu. Zmiňovaná obec navíc letos slaví 750 let od první zmínky, a tak byla akce současně oslavou tohoto výročí. Významné historické výročí a konání akce přímo před hradní bránou svádělo k nahlédnutí do dějin, do doby mušketýrských bojů a vojenského obléhání a dobývání hradu. A tak byly celé oslavy protkány výstupy skupin přátel historie a ukázkami šermířského umění.
Akce se velice vydařila, odhadem se jí zúčastnilo na tisíc návštěvníků. Mírovská náves i přilehlé okolí ožily. Rušno bylo kolem stánků obcí mikroregionu, kolem pódia s živou hudbou i u hradu, kde probíhaly ukázky zásahu vězeňské služby. Děti lákalo k průzkumu ležení Švédů, které vojáci rozbili na prostranství za školou. O tom, že si obec své oslavy vskutku užila, svědčí i množství dalších počinů. Proběhlo svěcení nového obecního praporu, křest knihy Mírov v proměnách času a jako žhavá novinka se promítal krátký film o Mírovu, jeho historii a zajímavostech.
Jestliže jste letos celou slávu zmeškali, příští rok neváhejte přijet na další ročník Dne Mikroregionu, tentokrát do Maletína!

Jitka Macháčková,
manažerka Mikroregionu Mohelnicko

Hlavním sponzorem webové verze pro Červenec 2016:bazén Zábřeh

Další článek:
Předchozí článek: